Orkiestra czy DJ? Co wybrać?

5 marca 2022,

Z pewnością dobra zabawa na przyjęciu weselnym jest uzależniona od… muzyki! Osoby zajmujące się muzyką zawodowo doskonale wiedzą, w którym momencie przyjęcia lepiej sprawdzą się skoczne i szybkie kawałki, a kiedy potrzebna jest wolniejsza piosenka.  Jeden z największych dylematów przyszłych Par Młodych brzmi: orkiestra czy DJ? Trudno nie przyznać, że jako fotografowie byliśmy na nie jednym weselu i doskonale znamy plusy i minusy zarówno weselnego zespołu, jak i wodzireja.

Nic tak nie rozluźnia gości, jak dobra muzyka dawkowana w odpowiedni sposób. Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie wesele bez muzyki? No właśnie!

Orkiestra czy DJ?

Czym sugerować się przy wyborze odpowiedniej opcji, skoro każda z nich ma swoje plusy? Wszystko zależy od waszych potrzeb, planu wesela, gustu muzycznego i budżetu. Z pewnością jedną z ciekawszych opcji jest połączenie orkiestry i DJ na jednym weselu, to jednak opcja wysokobudżetowa. Przygotowaliśmy dla Was mnóstwo wskazówek, które z pewnością pomogą Wam w wyborze!

DJ na weselu – czy warto?

Wybór wodzireja wesela jest z pewnością bardziej budżetową, co jest zresztą logiczne, możliwością. DJ to opcja jednoosobowa, natomiast zespoły muzyczne liczą zazwyczaj od 3 do nawet 6 osób. Pamiętajcie o tym, że cena usługi zostaje powiększona o tak zwany koszt talerzyka – w tym pojedynku budżetowym jednoznacznie wygrywa więc DJ. Ale czy poza kwestiami finansowymi wybór DJ będzie zdecydowanie lepszą opcją? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Z pewnością pomocne będzie odpowiedzenie na kilka pytań, które dla Was przygotowaliśmy:

  1. Zależy Wam na maksymalnie szerokim repertuarze muzycznym?
  2. Chcecie, aby na weselnej playliście znalazły się wszystkie wasze ulubione kawałki?
  3. Muzyka na żywo nie jest waszym priorytetem?

Jeśli na powyższe pytania odpowiedzieliście twierdząco, to z pewnością DJ będzie dla Was świetnym wyborem. Częstym kryterium jest zakres repertuaru muzycznego i możliwość stworzenia swojej własnej playlisty. Wiele osób mylnie twierdzi, że DJ-em  weselnym może być każdy – wystarczy puszczać muzykę z komputera. To jednak nie prawda!

Jak wybrać dobrego DJ na wesele?

Przy wyborze wodzireja nie zapomnijcie o kilku ważnych kwestiach! Na początku poruszcie dwie najważniejsze sprawy: preferencję muzyczne i odpowiedni sprzęt. Profesjonalny DJ weselny nie używa do obsługi wesela zwykłego komputera, posiada do tego specjalną konsolę, dzięki której zgrabnie połączy ze sobą kolejne kawałki! Niektórzy DJ posiadają również własne oświetlenie, co z pewnością wpływa na finalny efekt muzycznej oprawy przyjęcia. Zapytajcie DJ czy posiada swój spot promocyjny, ale fragment filmu weselnego, na którym słychać i widać efekty jego pracy – z pewnością nie chcecie, aby na waszym weselu grała osoba, która dopiero uczy się miksować piosenki. Jeśli zależy Wam na tym, aby DJ był osobą, która również prowadzi wesele – jest jego wodzirejem, to wystarczy zapytać o tę opcję. Wielu doświadczonych DJ świetnie radzi sobie z konferansjerką w trakcie wesela!

Zespół weselny – dla kogo?

Z pewnością wiele osób nie wyobraża sobie przyjęcia weselnego bez muzyki na żywo. Jest to atut, który zagwarantować może tylko kilkuosobowy zespół muzyczny. Dla kogo ten wybór będzie najlepszą opcją? Ponownie przygotowaliśmy dla Was kilka pytań:

  1. Kwestie finansowe nie jest dla mnie najważniejsza przy wyborze oprawy muzycznej wesela
  2. Muzyka na żywo to absolutny must-have na przyjęciu ślubnym?
  3. Nie zależy mi na rozbudowanym repertuarze muzycznym i własnej playliście?

Jeśli na powyższe pytania odpowiedzieliście twierdząco, to z pewnością zespół muzyczny to idealne rozwiązanie na wasze przyjęcie! W zasadzie to jedyny wybór dla osób, które nie potrafią wyobrazić sobie swojego wesela bez muzyki na żywo. Pamiętajcie jednak, że zespół muzyczny posiada ograniczoną ilość utworów muzycznych, które są w stanie zagrać – zazwyczaj jest to pula około 150-200 piosenek. Jeśli koniecznie zależy Wam na tym, aby Wasz ulubiony utwór znalazł się w tej puli, to koniecznie porozmawiajcie o tym wcześniej z zespołem!

Jak wybrać najlepszy zespół weselny?

Pamiętajcie, że dobry i sprawdzony zespół weselny możecie zweryfikować w internecie! Wiele zespołów udostępnia swoje nagrania piosenek lub teledyski ślubne. Koniecznie zapoznajcie się z nimi wcześniej. Z pewnością warto też ustalić szczegóły oświetlenia i nagłośnienia – zespoły posiadają własne sprzęty muzyczne a czasami również oświetlenie. Oczywiście niezbędne będzie również ustalenie zasad konferansjerki i planu wesela – zespół musi wiedzieć, o których godzinach planujecie posiłki, podziękowania dla rodziców itd.

Zespół i DJ na jednym weselu

To rozwiązanie jest świetne dla osób, którym zależy na różnorodności muzycznej na weselu, większym wyborze muzyki i braku przestojów. W momencie, kiedy orkiestra odpoczywa w trakcie przerw pomiędzy swoimi wejściami, o oprawę muzyczną dba DJ. Dzięki temu wyborowi Wasi goście mogą bawić się swobodnie przez cały czas, a impreza nie ma końca! Z pewnością nie jest to opcja budżetowa, ale wszystkie plusy rekompensują wydatek!