Jak zorganizować ślub kościelny, cywilny w plenerze?

13 marca 2022,

Wiele Par Młodych marzy o ceremonii ślubnej w plenerze, w otoczeniu przyrody i najbliższych. Takie uroczystości mają w sobie aurę wyjątkowości i na długo zapadają w pamięć. Jeszcze kilka lat temu organizacja takiej ceremonii była prawdziwym przedsięwzięciem, a pozyskanie odpowiednich zgód zamiast formalnością często bywało prawdziwą udręką.

Jak zorganizować ślub cywilny w plenerze? Czy ślub kościelny w plenerze jest możliwy? Zebraliśmy dla Was wszystkie niezbędne informacje!

Od czego zacząć przygotowania do ślubu w plenerze?

Z pewnością warto uzgodnić, czy ceremonia plenerowa będzie kościelna, czy cywilna. Każda z nich wiąże się z zupełnie innymi wymogami, które muszą spełniać Para Młoda i miejsce uroczystości. Pary często zadają sobie pytanie – gdzie wziąć ślub w plenerze? Najczęściej wybierane miejsca to ogrody sal, obiektów weselnych, które są przystosowane do tego typu uroczystości. Jeśli jesteście zdecydowani na plenerową formę ceremonii, to koniecznie miejcie to na uwadze, wybierając salę weselną.

Ślub cywilny w plenerze – o czym pamiętać

Formalności niezbędne do zgody Urzędu Stanu Cywilnego na udzielenie ślubu nie są uciążliwe w realizacji. Z pewnością przygotowania warto zacząć od wyboru miejsca uroczystości, a następnie skontaktowania się z odpowiednim pod względem terenu USC. Należy pamiętać, że według panujących zasad miejsce udzielenia ślubu cywilnego musi być bezpieczne i godne tego wydarzenia. Konieczne jest również umieszczenie godła oraz stolika i krzesła dla urzędnika. Trudne może być uzyskanie zgody na ślub cywilny w miejscu powszechnym, takim jak plaża, molo czy otwarty las. Zdecydowanie prostsze jest uzyskanie zgody na plenerowy ślub cywilny w miejscu będącym częścią obiektu weselnego, ale czasami warto zawalczyć również o inne wymarzone miejsce.

Cena organizacji plenerowego ślubu cywilnego

Opłaty poniesione w Urzędzie Stanu Cywilnego są regulowane prawnie i takie same dla każdego z urzędów. Opłata podstawowa to 84 zł, natomiast dopłata do ceremonii w plenerze wynosi 1000 zł. Dopłatę opłacamy dopiero po złożeniu wniosku i dostaniu zgody. A co z resztą kosztów? Wszystko zależy od miejsca. Jeśli Wasz ślub w plenerze odbędzie się na terenie sali weselnej, to możecie liczyć na pomoc w odpowiednim ustawieniu krzeseł, kwiatów czy dywanu. Natomiast planując ceremonię plenerową w innym miejscu niż teren sali weselnej, musicie zadbać o transport niezbędnych rzeczy – krzeseł, dekoracji oraz o transport gości. Z pewnością pierwsza opcja będzie bardziej budżetowa ponieważ wszystko odbywa się w jednym miejscu. Musicie zadbać również o transport dla gości – należy zwrócić uwagę na dostępność parkingu i odległość miejsca ceremonii od zaparkowanych samochodów.

Ślub kościelny w plenerze – jak go zorganizować?

Organizacja plenerowej ceremonii kościelnej jest znacznie trudniejsza niż w przypadku ślubu cywilnego. Konieczne jest uzyskanie zgody bezpośrednio od władz kościelnych – może być to zgoda księdza z parafii sąsiadującej z miejscem Waszego wymarzonego ślubu. Dlaczego uzyskanie takiego pozwolenia jest trudne? Konieczne jest wykazanie przez Parę Młodą argumentów, które sprawiają, że są oni zdecydowani na taki rodzaj ceremonii. Jakie argumenty będą tutaj pomocne? Trudno je wskazać ponieważ nie istnieją jasno określone kryteria. Musicie przygotować się na to, że w większości zgody na ślub kościelny w plenerze są odrzucane. Oczywiście od odmowy można się odwołać – należy zwrócić się prosto do biskupa. Jednak ma on aż rok na rozpatrzenie Waszego wniosku.

Co robić, jeśli nie otrzymacie zgody na plenerowy ślub kościelny?

Jeśli spotkacie się z odmową to naprawdę macie jeszcze co najmniej kilka opcji do wyboru! Po pierwsze warto rozejrzeć się za kościołem, który jest położony w urokliwym miejscu. Takich ukrytych perełek w Polsce jest cała masa! Jeśli jednak w pobliżu Waszej sali weselnej nie znaleźliście kościoła, który Wam odpowiada, warto zastanowić się nad dodatkowym ślubem humanistycznym po ceremonii kościelnej. Ślub humanistyczny jest pozbawiony jakichkolwiek naleciałości kościelnych i prawnych – polega on na złożeniu stworzonej przez małżonków przysięgi sobie nawzajem. Za przeprowadzenie ślubu humanistycznego odpowiedzialny jest mistrz ceremonii.

O czym warto pamiętać przy ślubie w plenerze?

Po pierwsze musicie być przygotowani na każdą pogodę! Warto wcześniej zaplanować plan B, który sprawdzi się w przypadku niepogody. Przydatny może okazać się duży namiot, Jukta, żagle, altany lub szybkiej przejście do sali weselnej. Jeśli planujecie ślub plenerowy w miejscu odległym od sali weselnej, to koniecznie zadbajcie o transport dla gości! Nie możemy wymagać od nich pieszej wycieczki w wyjściowych strojach!

Przyjęcie weselne w plenerze

Jeśli zdecydowaliście się na organizacje całego wesela w plenerze, to z pewnością musicie pamiętać o organizacji następujących kwestii: stoły i krzesła, oświetlenie, podest do tańczenia, dekoracje, nagłośnienie. Z pewnością trudniej jest organizować takie przedsięwzięcie na własną rękę. Istnieją miejsca, które specjalizują się w organizacji przyjęć weselnych w plenerze – polecamy Wam poszukać właśnie takich miejsc. W innym przypadku – organizując przyjęcie plenerowe na własną ręką koniecznie zwróćcie uwagę na kwestie, które wymieniliśmy wcześniej.