Jak wybrać najlepszego fotografa ślubnego?

13 stycznia 2022,

Wybór fotografa ślubnego na Śląsku, w Katowicach czy w każdej innej części Polski zawsze jest wyzwaniem dla Pary Młodej. Dlaczego? Terminy, umowy, ustalenia i co najważniejsze – wspólny gust, bo przecież prace wybranego fotografa muszą się nam zwyczajnie podobać. Czym więc sugerować się przy wyborze fotografa i kamerzysty ślubnego, na co zwracać uwagę?

Przygotowaliśmy dla Was kilka porad, które będą dla Was pomocne – w końcu musicie być pewni, że powierzacie swój reportaż ślubny odpowiedniej osobie, która spełni Wasze marzenia o wyjątkowej pamiątce ślubnej!

Zacznijmy od początku. Określ swój styl!

Każdy fotograf ślubny czy kamerzysta ma niepowtarzalny styl, w którym wykonuje swoje prace. Charakterystyczny może być również sposób obróbki zdjęć czy montażu filmu, który jest często efektem doświadczenia. Jeśli Waszym marzeniem są więc zdjęcia w stylu glamour, to znajdźcie fotografa, który właśnie takie robi! Planujecie wesele w stylu boho? Przeglądajcie portfolia różnych fotografów – z pewnością znajdziecie w końcu osobę, której prace odzwierciedlają styl współgrający z Waszym charakterem i wyobrażeniem o wymarzonych zdjęciach ślubnych. W końcu najlepszy fotograf ślubny to taki, który spełni właśnie Wasze oczekiwania dotyczące finalnego efektu w postaci reportażu ślubnego!

Cennik fotografa ślubnego. Zaplanuj swój budżet!

Jak pewnie już wiecie, nie istnieje jeden ogólny cennik fotografów ślubnych. Zazwyczaj cena różni się w zależności od miasta i rodzaju usługi, ilości zdjęć czy terminu dostarczenia gotowego reportażu ślubnego. Pamiętajcie, że inaczej swoją usługę wyceni fotograf ślubny na Śląsku a inaczej fotograf ślubny w Warszawie. Koniecznie poproście kilku różnych fotografów o oferty – wtedy dowiecie się jakie stawki obowiązują w danym mieście, regionie. Dzięki temu łatwiej ocenicie czy dany fotograf ma wysokie, niskie czy standardowe stawki. Zazwyczaj wyższa cena wiąże się z większym doświadczeniem, a co za tym idzie – lepszą jakością zdjęć i profesjonalnym sprzętem fotograficznym. Żaden profesjonalny fotograf ślubny nie oferuje rabatów w wysokości 50% ceny. W ofercie, którą dostaniecie od wybranych fotografów, z pewnością znajdziecie różne pakiety ślubne – w końcu każdy potrzebuje czegoś innego. Jeśli żadna z dostępnych opcji Wam nie odpowiada, a jesteście zakochani w portfolio wybranej osoby, to nie bójcie się pytać o możliwość dostosowania usługi do Waszych potrzeb! W 4 ever studio zawsze traktujemy Wasze potrzeby jako nasze wyzwania!

Umowa z fotografem ślubnym. Co powinna w sobie zawierać?

Wielu osobom wydaje się, że umowa z fotografem czy kamerzystą jest zbędna, to jednak nieprawda. Jej brak jest jak strzelenie samobója. Dzięki podpisanej umowie możecie dociekać swoich praw w momencie opóźnienia dostarczenia gotowych zdjęć, niepojawienia się fotografa na ślubie lub odwołania usługi w ostatniej chwili czy też dostarczenia zdjęć słabej jakości, które nie pokrywają się z portfolio fotografa. Co powinno znajdować się w umowie z fotografem ślubnym? Dane kontaktowe Wasze i fotografa, data ślubu i termin dostarczenia zdjęć, zakres zdjęć – ceremonia, plener ślubny, teledysk weselny, film ślubny, godziny pracy fotografa. W umowie powinna znaleźć się również informacja o zaliczce (koniecznie poproście o potwierdzenie jej przyjęcia) oraz o finalnej kwocie usługi.

Jesteście ciekawi, jak wygląda umowa z profesjonalnym fotografem ślubnym? Napiszcie do nas – chętnie podzielimy się z Wami naszą ofertę i przedstawimy Wam umowę. W 4ever studio podpisujemy umowę z każdą Parą Młodą.

Jak znaleźć fotografa ślubnego?

W dzisiejszych czasach najłatwiej znaleźć informacje o fotografie ślubnym na Śląsku, w Katowicach czy w innej części Polski w Internecie! Wystarczy, że skorzystacie z wyszukiwarki google. Możecie również zapoznać się z ofertami na popularnych portalach weselnych, takich jak na przykład wesele z klasą. Świetnym pomysłem będzie również przeglądanie profili na Instagramie! Jeśli szukacie fotografa ślubnego na Śląsku, możecie użyć hasztagu #fotografslubnyslask, świetnie sprawdzą się również następujące hasztagi: #slubw2022 #bioreslub2022 #inspiracjeslubne #fotografslubny. Oczywiście dobrą opcją będzie również skorzystanie z rekomendacji rodziny i znajomych, ale pamiętajcie, aby najpierw zapoznać się z portfolio danego fotografa! A jeśli jesteście już na Instagramie, to koniecznie sprawdźcie nasz profil i znajdźcie dla siebie ślubne inspiracje – INSTAGRAM.

Spotkanie z fotografem przed ślubem. Jakie tematy poruszyć?

Pamiętajcie też, że fotograf ślubny spędzi z Wami cały dzień ślubny! Z pewnością nie chcecie, żeby towarzyszył Wam ktoś, kogo nie polubicie – właśnie dlatego zwyczajnie pogadajcie o tym, co lubicie, jaki będzie Wasz ślub, które momenty będą dla Was szczególne. Nie bójcie się zapytać o wszystko, co Was nurtuje! Spotkanie to też idealny czas, aby zaplanować sesję plenerową, możecie sami zaproponować miejsce, które Was interesuje albo poproście fotografa o kilka sugestii. Z pewnością rozmowa z wybranym przed Was fotografem utwierdzi Was w tym, że jest to osoba, której chcecie powierzyć swój reportaż ślubny. A co jeśli jest na odwrót? Nie bójcie się zrezygnować z usługi przed podpisaniem umowy, w końcu macie do tego prawo!